The Art of Laser Dentistry at Your Services

השתלת עצם

כאשר שיני האדם אינן מטופלות כהלכה, הוא מסתכן בכל מיני סיבוכים שקשורים לבריאות שיניו. טיפול שיניים מוקפד מפחית את הסיכון למצבים כאלו. אף במידה ואתם מקפידים לבקר את רופא השיניים שלכם, ולטפל בכל בעיה שצפה על פני השטח, לעתים עדיין עשויות להתעורר בעיות. אין כל עוררין על כך, החיים בעידן המודרני מאפשרים זמינות של טכניקות טיפול יעילות, שבאמצעותן ניתן לבצע טיפול מקיף של שיקום השיניים. אחת השיטות של הטיפול העכשוויות היא טיפול של השתלת עצם.

מה הם טיפולי השתלת עצם?

ובכן, מה הם בכלל טיפולי השתלת עצם? קודם כל, נקדים ונאמר, כי קיימות המון השתלות עצם, שיכולות להיערך בכל חלקי הגוף. אבל במאמר זה נתרכז בתהליך של השתלת עצם דנטלית. באופן כללי, עסקינן אודות תהליך של החלפת עצם שחסרה, על מנת לתקן מצב של חוסר עצם או שברי עצם. באם חסרות לכם שיניים, בשל כל מיני סוגי טראומה, כמו גם בשל מחלות בחניכיים, סביר להניח שאתם נכלמים מלהתרועע בפומבי. במקרה זה הטיפול הזה מאוד יכול לעזור לכם, הוא ישמר את העצם שלכם בצורה הסבירה ביותר. השתלות עצם יכולות להתבצע אף במידה, שאי פעם, עקרו לכם שן אחת או לחלופין עקרו לכם כמה שיניים. מדובר בהליך שיבצע שחזור של העצם שלכם, ויחזיר אותה ככל שניתן לצורה שהייתה בעבר, בהיותה תקינה.

מה עומד מאחורי הרעיון של טיפולי השתלת עצם?

ראשית כל, טיפולי השתלת עצם הם לא המצאת המאה. נודעת להם נוכחות זה משכבר הימים. הרעיון שעומד מאחורי טיפולים שכאלו מסתכם בהליך שמאופיין כפולשני קמעה וקטן. לרוב אפשר להשלים אותו באמצעות כמה שעות טיפול. את הטיפול הזה צריכים כאשר יש חוסר במסה של עצם הלסת. וזאת על מנת שיהיה אפשר להחזיק את השתל הדנטלי במקומו, באופן בטוח. המון סיבות עשויות להסב לאובדן של עצם. כמו למשל – מחלות מערכתיות, או לחלופין מחלות בחניכיים. הטיפול מחייב שימוש בחומר ייעודי, שלפעמים הוא נלקח ממספר מקומות. אפשרי "לשאול" את החומר לעצם באופן ישיר מכל מיני מקומות בגוף האדם, כמו לדוגמה – הלסת התחתונה, או הירך. אפשרי גם להשיג עצם מבעלי החיים. במעבדה לרוב מייצרים כל מיני סוגים של חומרי עצם סינתטיים. במציאות העכשווית השתלת עצמות נחשבת לתהליך שבשגרה, שנעשה אף בשביל מטופלי שיניים, ואף בשביל תעשיית הניתוחים האסתטיים. לעתים משתמשים בהשתלת עצם על מנת למנוע באופן מכני את צניחת הרקמה, אשר עגה מסביב בעת שסינרגיה וריפוי עומדים לחול. להליך רפואי זה קוראים "התחדשות של רקמה מונחית", אבל זה כבר נושא למאמר אחר לחלוטין...

האם טיפולי השתלת עצם יסייעו בשמירה על עצמות השיניים כפי שהיו בהתחלה?

למי שאינו מבין דבר וחצי דבר על התחום, הוא יכול לתהות למה זה כה חשוב לשמור על עצמות השיניים שלו בצורתן המקורית. ונשאלת השאלה, הרת הגורל – האם טיפולי השתלת עצם אכן מסייעים בשמירה על עצמות השיניים כפי שהיו בהתחלה? ועל כך נשמח לענות. השתלות עצם מוודאות כי תחזוקה ושיקום של מבני עצמות הפנים הכרחיים, על מנת למנוע מהמטופל לפתח כל מיני בעיות בשיניים, או לרבות מחלות. כל זה עשוי לקרות כאשר סובלים מחוסר שיניים. חוסר שינויים עשוי לגרום לעצמות שמחזיקות את השיניים להתנוון. בנוסף לכך, כאשר מתרחש ניוון של העצם, הוא יחול לרוב בשלוש השנים שלאחר עקירת או אובדן השיניים. מצב זה מביא לכדי עיוות, שעשוי לעצור מבעדכם ללעוס כראוי את המזון, לדבר בצורה ברורה, לכאבים בפה או בלסת, והן להפרעה בתפקוד של השרירים, וכיוצא בכך. במידה ותמתינו ותשתהו עם הטיפול שיניים יותר מדי, שמא תסבלו מחוסר בעצם או מרקמות רכות, שעשויות לתמוך בטיפול המדובר. השתלות עצם יכולות לשפר בצורה משמעותית את הנראות והאפקטיביות של כתרים, תותבות ושתלים, וזאת מחמת הסיבה שטיפולים אלו צריכים עצם של לסת יציבה לשם עיגון. כל הללו אף שימושיים עבור מניעה של בעיות בטווח הרחוק, אשר עשויות לצוץ בשל צפיפות עצם שאין די בה באזור השיניים. יתרה מזאת, המרווח שנסוב באמצעות השן או השיניים שחסרות לכם בפה יגרום בהכרח לשינויים שנשארו לעשות, דבר שעשוי גם להסב לשינוי במבנה עצמות הפנים של המטופל. ולכן, תהליך של טיפול בהשתלת עצם יכול להיות מחויב המציאות אף מסיבות שונות, כמו למשל – טראומות, גידולים, אי התאמות, או זיהום חיידקי בעצם הלסת, וכולי.

למה משמעותי לעבור טיפולי השתלת עצם, מתוך כוונה לשמור על עצמות הלסת בצורתן המקורית?

המון בני אדם שואלים את עצמם את השאלה – "למה משמעותי לעבור בכלל טיפולי השתלת עצם, מתוך כוונה לשמור על עצמות הלסת בצורתן המקורית"? ועל כך נשמח להשיב. קודם כל, שיקום של מבנה ומסת העצם מסייע למטופלים להימנע מפיתוח של כל מיני סוגי מחלות או בעיות בשיניים. מן ההיבט המבני, הטיפול של השתלת העצם עוזר למנעד רב של טיפולים, אשר מתכתבים עם תחזוקה ושיקום של מבנה ועצם הפנים. סיוע לפציינטים ליהנות משיקום הדימוי והביטחון העצמי והפונקציונליות, שירד באלפי אחוזים בהיותם מחוסרי שנים, מהווים סיבות נהדרות לכך שתהליכי השתלות עצם נמצאים בשימוש שבשגרה ברפואת השיניים המודרנית.טיפים לסיום,הרופא שיניים במרפאה קובע את מידת השתלת העצם, אשר תלויה בהכרח במידה של אובדן העצם. כל מרפאת שיניים, ולצורך הדוגמה, אף מרפאת השיניים Kofman Dental Clinic, רואה בהליך של השתלת עצם כאחד מההליכים הכי מאתגרים מארסנל הטיפולים שהיא מעניקה.